Zámek Letovice

Zámek Letovice


Původně gotický hrad jehož historie dle dochovaných záznamů sahá až do 13stol. se nachází v malebné krajině Jihomoravského kraje nad řekou Svitavou, 12km od Boskovic a 40km od centra Brna. 

Současný majitel od roku 2004 zámek rekonstruoval a navracel mu jeho původní účel aristokratického sídla. Rozsáhlá rekonstrukce, která je v současnosti z velké části již zrealizována dává celému komplexu zámku naprostou výjimečnost a rozšiřuje velký potenciál ať již ke komerčnímu nebo soukromému využití.  


Zámecký komplex se skládá z několika budov. Samostatná budova zámku, kterou tvoří tři křídla má plochu 2,500m2. Zámek má jedno podzemní podlaží, tři nadzemní podlaží a půdu.  

Na pozemku se dále nachází hospodářský dvůr, o užitné ploše 2,419m2, původně jízdárna a konírny, kde se v dnešní době konají kulturní a společenské akce, je zde v provozu restaurace a vše je v dobrém stavu.

Součástí areálu je i budova bývalého pivovaru o velikost 1,168m2, kde se konají obchodní a další akce, a jehož sklepy patří rovněž k turisticky atraktivním prostorům.

K dispozici je 12 garážových stání a další parkovací místa v objektu.

Zámek je obklopen vzrostlou zahradou o velikosti 7,683m2, který kromě odpočinku nabízí velký potenciál využití, např. bazén, tenisové kurty, a v neposlední řadě i obnově vyjížděk na koních, jejichž přítomnost zde byla tradicí. Velkorysé prostory zámku i sousedních budov vybízí i např. k vybudování luxusního hotelu s atraktivními a nadstandardními službami.

Prostory zámecké budovy:

  • V podzemním podlaží zámecké budovy se nacházejí vinné sklepy, které lze využít k různým akcím jako např. pořádání vinných koštů.
  • V prvním nadzemním podlaží probíhají prohlídky, je věnováno expozicím a jedná se o nejstarší zachované prostory zámku.
  • V druhém nadzemním podlaží jsou rovněž k vidění expozice a část tohoto patra je využita k možnosti strávit na zámku romantickou noc díky dvěma apartmánům, jež jsou plně zařízena dobovým nábytkem. 
  • Třetí podlaží je využíváno k expozicím, výstavám a kulturním akcím.


Zámku plynou nemalé příjmy jednak z pronájmu apartmánů, které se v sezóně těší velkému zájmu, dále z různých obchodních, společenských a kulturních akcí a pronájmu firmám.

Rovněž zde probíhají burzy starožitností, kde lze zakoupit předměty různé historické hodnoty.


Stručná historie zámku

Stejně jako asi každé šlechtické sídlo tak ani zámek v Letovicích nebyl ušetřen událostmi, jež jsou pro aristokratická panství typická jako obléhání, dobývání, vypalování, přestavba do nového historického slohu.

Hrad je poprvé doložen teprve v r. 1360, ačkoliv se již v letech 1250 - 1274 připomíná Heřman z Letovic a v r. 1316 Stanimír z Letovic, což by předpokládalo existenci hradu již v druhé polovině 13. století.

Na počátku 15. století držel hrad přívrženec císaře Zikmunda Hynek z Ronova. Proto husité v r. 1424 hrad oblehli, dobyli a zničili. Po Hynkově smrti bylo panství rozděleno mezi jeho dcery na dvě části, které získali postupně páni z Boskovic. Z nich s oblibou v Letovicích přebýval vzdělaný Ladislav z Boskovic, který zde také v r. 1520 zemřel. V druhé polovině 15. století byl letovický hrad obnoven. O jeho pozdně gotické přestavbě svědčí několik sklepních místností s jednoduchým portálem; pozdně gotická je snad i část vnější obvodové zdi zámeckých budov. 

Jednou z významnějších událostí, které měly následně vliv na jeho pokračující existenci bylo dobytí Švédy v r. 1643 a následně přestavba jádra sídla na ranně barokní zámek.

Na zámku se napříč stoletími přirozeně vystřídala celá řada majitelů z různých šlechtických rodů. V r. 1820 se stává majitelem panství a zámku maďarská rodina Kálnoky z Köröspatak, za niž stavební činnost ožívá znovu. Stavbou koníren, letní a zimní jízdárny a arkádami na terase a úpravou středověké věže získal zámek nynější vzhled. Rod z Kálnoky by zde možná byl i dodnes nebýt událostí, které přišly v roce 1945.

Po roce 1945 se stal zámek majetkem MěNV Letovice. Po politických změnách v roce 1989 a po dlouhých průtazích, byl zámek navrácen v restitučním řízení hraběti Alexandru Kálnokymu. Město Letovice ve spolupráci s Alexandrem Kálnokym začalo investovat do statického zajištění a sanace sklepení jízdáren. Proběhla také úprava zámeckého parku. V roce 2004 hrabě Kálnoky prodal zámek současnému vlastníkovi. 

Zámek se prodává s kompletním vybavením. 

Cena: 55.000.000Kč 


Cena: 55.000.000Kč